Velimizin ağzından izcilik

Tüm anne babalara sevgilerimi sunarak sözlerime başlıyorum. Sizlere kızım Dila’ın izcilik hikâyesini ve izciliğin kendisine kazandırdığı özgüveni anlatmak istiyorum.

Bu eğitim öğretim yılının (2010-2011) başında, Dila eve gelip izci olmak istiyorum dediğinde büyük mutluluk duydum, ben Dila yaşlarındayken izcilerin yaz kamplarını uzaktan nasıl büyük bir hevesle izlediğim aklıma geldi. Bir çok izci araçlarından iner, onları imrenerek seyrederdik; biz neden izci değiliz diye hayıflanırdık. Nasıl izci olunduğunu da bilmiyorduk. On gün boyunca süren yaz kamplarında ailemiz izin verdiği sürece eğlencelerini zevkle izlerdik, hele hele son gece yaptıkları veda programları çok güzel olurdu, onların bizden daha mükemmel olduklarını düşünürdüm. Kızım Dila izciliğe başlayınca o ışığın nedenin daha iyi anladım, farkımız ÖZGÜVEN idi.

Dila ilk olarak 2009 Aralık ayında İstiklal İzci Grubu izcileriyle tanışma kampına katıldı. Dönüşte orada yaşadıklarını anlata anlata bitiremedi. Okulda izcilik çalışmalarına katıldıkça hem birçok şey öğreniyor hem de yeni arkadaşlar ediniyordu. Benim uğraşıp da yeterince kazandırmadığım paylaşımcılığı, kurallara uymayı, doğruları benimsemeyi ve daha girişken bir genç olmayı izcilik sayesinde kazanmaya başladı. İstiklal İzci Grubu izcileri ile katıldığı ikinci etkinlik yemin töreni idi. Ayı obası olarak cıvıl cıvıllardı. İzciliğin onlara yüklediği sorumluluğu ve öğretileri özümsemiş ve benimsemişlerdi.

Mart 2011’de İstiklal İzci Grubu liderleri tarafından obabaşı kursuna katılarak obabaşı olması için yüreklendirildi. Obabaşı kursunda ilkyardım dersinde öğrendiklerini bir saat boyunca anlattı. Obabaşı kursunda izci düğümlerini, ateş çeşitlerini, temel hayatta kalma bilgilerini, çadır kurmasını, arkadaşlarına önderlik etmeyi kısacası pek çok bilgi öğrenip sosyalleşti.

Bu kısa zaman dilimi içerisinde kendisinde meydana gelen gelişim ve değişimi rahatlıkla fark ettim. Kendisini daha rahat ifade edebilen, sorumluluk sahibi ve daha güven dolu oldu. Başta İskender Çalış olmak üzere tüm İstiklal İzci Grubu liderlerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Merih Yaraş

Leave a Reply