[one_half]

KURULUŞ

İzciliğin Dünyada 1907 yılında kurulmasının akabindeTürkiye’de izciliğin 1910 yıllarında kurulduğunu biliyoruz. 1904 Yılında O zamanlar bize ait olan Beyrut’ta Tevfik efendi tarafından izciliğin temeli sayılabilecek bir teşkilatın kurulduğuna dair belgelere de sahibiz. İzcilik zaman içinde Gençlik Spor ve Milli Eğitim Bakanlıklarında yürütüldü. 1989 da her iki teşkilatta da kuruldu. Bunun ardından Türkiye İzcilik Federasyonu, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde 1992 yılında kuruldu. 14 yıl Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren federasyonumuz, 02 Şubat 2006 tarihinde özerk statüye kavuşarak, bağlı kurum vasfından çıktı. Özerklik kararı ile federasyonumuz özel hukuka tabi tüzel bir kişilik halini aldı. Türkiye İzcilik Federasyonu Dünya İzci Hareketi Teşkilatı (WOSM) ve Dünya Kız İzci Teşkilatı (WAGGGS) üyesi Türkiye’de tek teşkilattır.

organizasyonsema

[/one_half][one_half_last]

MİSYONUMUZ:

İzci Andı ve Türesine dayanan bir değer sistemi aracılığı ile gençlerin eğitimine katkıda bulunmak, insanların bireyler olarak isteklerini gerçekleştirdikleri daha iyi bir dünyanın inşaasına yardımcı olmak ve toplumda yapıcı bir rol oynamaktır.

VİZYONUMUZ:

İkinci yüzyılında izcilik Kendini; güvenilir, değer odaklı, eğitsel dinamik ve yenilikçi, toplumun her kesiminden kız – erkek çok sayıda genci kapsayan, tüm kültürlerde kadın – erkek bütün yetişkinler için cazip, daha iyi bir dünya inaşaasına gerçekten katkı sağlayan hareket olarak görmektedir.

ico_tifotomasyontr Tif Otomasyon

ico_teknikprogramtr Teknik Ptogram

ico_yurtdisiegitimitr  Yurt Dışı Eğitim

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Özerk Spor Federasyonları Çerçeve Statüsü [PDF İndir]

Ana Statü [PDF İndir]

[/one_half_last]

[one_half]

Kurs Formları

Sabıka Taahhütnamesi[DOC İndir]
Form 42 LTK Yöneticisi Bilgilendirme[DOC İndir]
Form 40[DOC İndir]
Form 41 Kurs-seminer Katılımcı Listesi[DOC İndir]
Form 41 Kurs-Seminer Katılımcı Listesi (Siyah Beyaz)[DOC İndir]
Form 43 Kurs-Kamp Tutanagı Formu (Siyah Beyaz)[DOC İndir]
Form 44 Kurs Değerlendirme Formu ( Siyah Beyaz)[DOC İndir][/one_half]
[one_half_last]
Talimatlar
Türkiye İzcilik Federasyonu Disiplin Talimatı[PDF İndir]
Türkiye İzcilik Federasyonu Kamplar Talimatı[DOC İndir]
İzci-Lider Eğitim ve Kurslar Talimatı[DOC İndir]
Tescil Vize ve Kulüp Yönergesi[PDF İndir]
İki Tahta Yazım Kılavuzu[PDF İndir]
İzcilik Terminolojisi Talimatı[PDF İndir]
Faaliyetler ve Düzenlemeler Talimatı[DOC İndir]
Bütçe ve Muhasebe Talimatı[PDF İndir]
Satın Alma Talimatı[DOC İndir]
[/one_half_last]

SIKÇA SORULAN SORULAR

NASIL İZCİ OLUNUR?
————————————————————————————————

İZCİ OLMAK İÇİN NE YAPMAM LÂZIM?

Eğer, 7 ila 17 yaşları arasında iseniz, izci olabilmek için en yakınınızdaki “İzci Kulübüne” müracaat edebilirsiniz. İzci Kulübü; Sadece adı İzci Kulübü demek değildir. Birçok spor kulübünün branşları arasında “izcilik” vardır. Adı “İzci Kulübü” olmadığı halde izcilik yapılan kulüpleri bulabilirsiniz.
Civarımda İzci Kulübü bulamıyorum;
http://www.tif.org.tr/ adresinden bulunduğunuz ildeki il temsilcimize ait bilgileri temin edebilirsiniz. İzcilik İl Temsilcimize ulaştığınızda O sizi en yakınınızdaki İzci Kulübüne yönlendirecektir.
İzcilik İl Temsilcisini Bulamıyorum;
Türkiye İzcilik Federasyonuna ulaşabilirsiniz. İlinizdeki izcilik hakkında ve ulaşabileceğiniz liderler hakkında buradan bilgi alabilirsiniz. İzcilik Federasyonunun telefon numarası: 0312 441 59 00-01-02 mail: tifburo@tif.org.tr
İzci Kulübü buldum, şimdi ne yapmalıyım?
Bir İzci Kulübü bulunca Liderleriniz size üniforma almanız için ve lisans çıkartmanız için gerekli bilgi ve belgeleri aktarır, yardımcı olurlar.
Lisans çıkartabilmek için sağlık raporu, veli izin kâğıdı, fotoğraf, kimlik bilgileri gibi belgeler alınır. TİF tescil, vize, kulüp talimatı uyarınca lisans işlemleriniz yapılır. İzci Kulübü adına Lisans çıkartmanız sağlanır.
Engelliyim. İzci Olabilir miyim?
Lisans işlemi esnasında doktor raporunun istenmesi sizin problemlerinizi izci liderlerimizin öğrenmesi içindir. Yani Doktor bu belgede sağlık durumunuzu ortaya koyan bilgileri verir. Sizin izcilik yapıp yapamayacağınıza, hangi şartlarda yapacağınıza İzci Kulübünüzdeki Liderleriniz karar verir. Engelli çocuk ve gençler de izcilik yapabilirler. Sizi bu konularda başvuracağınız İzci Kulüplerimiz aydınlatacaktır.

NASIL İZCİ LİDERİ OLUNUR?
————————————————————————————————

İZCİ LİDERİ OLMAK İÇİN NE YAPMAM LÂZIM?

Eğer 18 yaşını doldurmuş iseniz izci lideri olabilirsiniz. İzci Lideri olabilmek için bir İzci Kulübüne girmek ve buradan lisans çıkartmak gerekir. Tabii bu süre zarfında İzci Üniformasına da sahip olmalısınız.
Civarımda İzci Kulübü Bulamıyorum;
http://www.tif.org.tr/ adresinden bulunduğunuz ildeki il temsilcimize ait bilgileri temin edebilirsiniz. İzcilik İl Temsilcimize ulaştığınızda O sizi en yakınınızdaki İzci Kulübüne yönlendirecektir.
İzcilik İl Temsilcisini Bulamıyorum;
Türkiye İzcilik Federasyonuna ulaşabilirsiniz. İlinizdeki izcilik hakkında ve ulaşabileceğiniz liderler hakkında buradan bilgi alabilirsiniz. İzcilik Federasyonunun telefon numarası: 0312 441 59 00-01-02 mail: tifburo@tif.org.tr. İlinizde İl Temsilcisi ya da izcilik yoksa Federasyonumuz yetkilileri sizi açılacak en yakın kursa yollamak gibi gerekli tedbirleri alırlar.
İzci Kulübü buldum, şimdi ne yapmalıyım? 
Bir İzci Kulübü bulunca Önder size, üniforma almanız için ve lisans çıkartmanız için gerekli bilgi ve belgeleri aktarır, yardımcı olurlar.
Lisans çıkartabilmek için sağlık raporu, veli izin kâğıdı, fotoğraf, kimlik bilgileri gibi belgeler alınır. TİF tescil, vize kulüp talimatı uyarınca lisans işlemleriniz yapılır. İzci Kulübü adına Lisans çıkartmanız sağlanır.

Engelliyim Lider Olabilir miyim? 
Lisans işlemi esnasında doktor raporunun istenmesi sizin problemlerinizi Teşkilatımızın öğrenmesi içindir. Yani Doktor bu belgede sağlık durumunuzu ortaya koyan bilgileri verir. Sizin izcilik yapıp yapamayacağınıza, hangi şartlarda yapacağınıza İzci Kulübünüzdeki Önderiniz karar verir. Engelli yetişkinler de izcilik yapabilirler. Sizi bu konularda başvuracağınız İzci Kulüplerimiz aydınlatacaktır.

Lisans Çıkartınca ne yapacağım? 
Lisans çıkartma işleminiz tamamlanınca siz, o izci kulübünün lider havuzuna adaysınız demektir. Kulüp Önderi, sizin durumunuzdaki yetişkinleri toplayarak bir Liderlik Tanıtım Semineri verecektir.
Bu zaman zarfında üniformanız da hazır olduğuna göre yine Önderiniz marifetiyle and içerek teşkilatımıza dâhil olmanız gerekmektedir.

Kaç Çeşit Liderlik Var? 
Lider çeşitlerini;
Destek Liderlik
Ünite Liderliği
Lider Eğitimciliği
Diye üç ana başlık altında toplayabiliriz
Ben Liderlik Tanıtım Semineri Görünce Ne Yapabilirim? 
Liderlik Tanıtım Semineri gören yetişkinler Kulüp Lider Havuzunun birer üyesidir.
Devamlı bu durumda kalacak üyeler Destek Liderlik yaparlar.
Çocuk ve Gençlerimizin yetişmesine katkıda bulunmak isteyen ve bu uğurda boş zamanını ayırabilecek herkese izcilik teşkilatında yer vardır.
Bir izcilik faaliyetinde kamp yeri hazırlıklarından tutun da bulaşık yıkamaya kadar, yemek yapmaya, güvenlik sağlamaktan tutun da uzmanı olduğu konuda bilgi aktarmaya kadar yapılacak çok iş vardır. Sizler Kulüp Lider Havuzunda bulunarak Ünite Liderlerinden gelen taleplerde yardımcı olabilirsiniz.
Eğer Liderlikte ilerlemek isterseniz, diğer kursları da görmeniz gerekmektedir.
Liderlik Tanıtım Semineri Görebilmem için gereken şartlar nelerdir?
Öncelikle Kulüpten lisans çıkartmanız, üniforma sahibi olmanız gerekir. Kulüpte bulunacak Lider dosyasını doldurmalısınız.
Savcılıktan alınacak sabıka kaydınızı Kulübünüze teslim etmelisiniz.
En az İlkokul mezunu olmalısınız.
Tabii bu süre zarfında Lisans çıkarttığınız Kulüp Liderleri üstünde olumlu izlenim uyandırmalı, and ve türeye uyabileceğiniz görülmelidir.
Kulübünüz sizi ilerleyen kurslara gönderdiği takdirde size kefil olmuş ve hatalarınız veya başarılarınızdan etkilenmiş olacaktır.

Liderlikte İlerlemek İstiyorum, ne yapmalıyım? 
Kulüp Lider havuzundaki çalışmalarınız Kulüp Liderleri tarafından olumlu karşılandığında Kulüp sizi açılacak ilk Liderlik Temel Kursuna tavsiye eder. Bu kursa giderek Ünite Liderliği yolunda ilerlemeye başlayabilirsiniz.

Liderlik Temel Kursuna gidebilmek için gerekenler nelerdir? 
Lise mezunu olmak.
Bu kursa, bir izci kulübü tarafından gönderilmek.
Liderlik Tanıtım Semineri ve Kulübe giriş şartlarını yerine getirmiş olmak.
18 yaşını bitirmiş olmak.
Üniformalı olmak.
Bir telli şeffaf dosya, içine 5 adet şeffaf dosya gömleği almak
Diploma fotokopisi,
Nüfus cüzdanı arkalı önlü fotokopisi,
3 fotoğraf
Banka dekontunun fotokopisini dosya gömleklerinin içine yerleştirmek.
Lisans,
Defter, kalem v.s. ile kursa gelmek.
Liderlik Temel Kursunun belgesini aldıktan sonra ne yapabilirim? 
Kulüp Lider Havuzundaki görevinize devam edebilirsiniz.
Diğer şartlar oluştuğunda 1 Yıl süre ile Oymak açıp çalıştırabilirsiniz. 1 yıllık çalışmanın tamamlanmasından sonra açılacak ilk Oymakbaşı Kursuna katılmazsanız veya bu kursta başarılı olamazsanız, Oymağınız kapanır ve Oymakbaşı Kursunu başarı ile bitirene kadar Oymakbaşılık yapamazsınız.
Oymakbaşı Yardımcılığı yapabilirsiniz.
Açılacak Lider Gelişim Kurslarına katılabilirsiniz.
Lider ile Lider Yardımcıları arasındaki fark nedir? 
Ünite çalıştıran Liderlerin ve Lider Yardımcılarının en düşük yaş sınırları farklıdır.
Lider üniteyi sevk ve idare eder.
Lider yardımcısı, Lidere yardımcılık yapar ve liderlik bilgilerini, becerilerini artırır. Bir nevi staj yapar.
Ünite Lideri, Lider Yardımcısı ile Kulüp Lider Havuzundaki diğer Liderler arasındaki fark nedir?
Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından önemle üstünde durulan liderler Ünite Liderleri ve Lider Yardımcılarıdır. Bu lider grubu öncelikle yetiştirilmeye ve bilgi, beceri ile donatılmaya uğraşılır.
Lider Havuzu ise, vakti müsait olmayan diğer liderlerin, boş zamanlarında ünitelerin çalışmalarına destek olmak, onların çalışmalarını kolaylaştırmaları için kurulmuş bir birimdir.
Türkiye İzcilik Federasyonu, eğitim vereceği Liderlerin, Eğitim almayı hak ettiğini göstermelerini ister. Bu gösterge de bir İzci Liderinin ya da yardımcısının İzci çalıştırmasıdır.
İzcilik çocuk ve gençler içindir. Dolayısıyla izci yetiştirmek için çaba sarf eden ve zaman harcayan liderler önemlidir.
Liderlik Temel Kursunu bitirince ne yapmam lâzım? 
Bu kursu tamamlayınca eğer, ünite liderliği yapmak istiyorsanız bir Oymak kurmanız, Oymakbaşı veya Oymakbaşı yardımcılığı yapmanız gerekmektedir. Liderlik Temel Kursu sertifikanızı aldıktan sonra 1 yıl süre ile oymakta liderlik yaptıktan sonra açılacak ilk Oymakbaşı kursuna katılabilirsiniz. Bu kurs akabinde eğer isterseniz, sizi yetiştirecek bir düzine kurs daha sizi bekliyor.

 

NASIL TESCİL YAPTIRACAĞIM? 
————————————————————————————————

Yeni yönetmelik ile beraber ünite tescillerinden önce yapmanız gereken işlemler bulunmaktadır.

  1. Öncelikle kendinize bir izci kulübü bulmalısınız.
  2. İzci Kulübü veya spor kulübü, izcilik şubesi arayınız. Eğer bulamazsanız İl Temsilcisinden yardım isteyiniz.
  3. İdeal olan; sizin gibi gönüllü arkadaşlarınızı bir araya getirerek “…izci kulübü derneği” isminde bir kulüp kurmanızdır. Bunun için gerekli bilgiler Yönetmelik bölümümüzde bulunmaktadır. Bu kulüp kurulana kadar aşağıdakileri yapabilirsiniz.
  4. Tanıdığınız, bildiğiniz bir spor kulübüne başvurarak, diğer spor branşlarında olduğu gibi bu kulüp altında “izcilik” şubesi kurulmasını sağlayabilirsiniz.
  5. Hiçbir şey yapamıyorsanız; Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinizin bir spor kulübü ve bu kulübün izcilik branşı vardır. Kulübün önderi ile görüşüp bu kulübün çatısı altına girebilirsiniz.
  6. İzci Kulübünü bulunca; çatı altına girecek tüm izci ve liderlerin kulüp adına lisans çıkartması gerekmektedir. Kulüp Önderi size, gerekli evrak ve bilgileri aktaracaktır.
  7. Lisans çıkartma işlemlerinden sonra sitemizden(www.tif.org.tr) Mevzuat bölümünden Formlar bölümü – Tescil Formları kısmından açacağınız ünite ile ilgili formları bilgisayarınıza indirmeli, doldurup, renkli çıkış alarak Önderiniz aracılığı ile İl Temsilciliğinize iletmelisiniz.
  8. Artık üniteler ve grupların Yıllık Çalışma Programı istenmemektedir. Üniteniz için yaptığınız yıllık çalışma programını Kulüp Önderinize veriniz. Kulüp Önderi ünite programlarını Kulüp Çalışma Programına ilave ettirip onaylatacaktır.

NASIL FAALİYET DÜZENLEYEBİLİRİM? 
————————————————————————————————

Yeni izci liderlerimizin faaliyetleri öncelikle tecrübeli liderlerin yapacağı faaliyetler ile birlikte düzenlemeleri. Böylece tecrübe kazanmalarını öneririz. Zaten Kulüp çatısı altındaki bütün liderler ve üniteler birbirine yardım edecektir.

1. Faaliyet düzenlemeden önce bu faaliyetinizin Yıllık Çalışma Programınızda olmasına ve bu programın kulüp faaliyeti olarak onaydan geçmiş olmasına dikkat ediniz.

2. İzcilik İl Temsilciliğinize Kulüp Faaliyet Onay Formunu (TİF.Form-21) ve buna ilave olarak Faaliyet İzin Listesi Formunu (TİF.Form-30) doldurup onaylayarak iletiniz. İl Temsilciliğiniz gereken onayları alıp size aynı şekilde iade edecektir.

3. Faaliyeti düzenlemeden önce izcilerinize Faaliyet Veli Bilgi Formunu (TİF.Form-32) doldurarak veriniz. Her izcinin ve her velinin yapılacak faaliyetten bu şekilde haberdar olduğuna emin olunuz.

4. Katılımcıların nüfus cüzdanı fotokopileri ile lisanslarının ya da fotokopilerinin yanlarında bulunmasını sağlayınız.

5. Faaliyetinizi gönül rahatlığı ile düzenleyebilirsiniz.

6. Faaliyetiniz esnasında dijital fotoğraf makinesi veya video kamera ile çalışmalarınızı belgeleyiniz.

7. Faaliyet dönüşünde;

a) Kulüp Faaliyet Rapor Formunu (TİF.Form-24), Faaliyet Rapor İsim Listesini (TİF.Form-29), doldurunuz. İki adet fotokopisini çekiniz. Çekmiş olduğunuz ve faaliyete katılan herkesin görünebildiği fotoğraflardan oluşan üç adet CD hazırlayınız.

b) İl Temsilciliğinize, form 24, form 29 ve CD nin yer aldığı raporunuzu gönderiniz.

c) Federasyona b maddesine ilave olarak form 21 ve 30 un fotokopilerinin de yollanması gerekmektedir.

d) Bütün bu formların asıllarını Kulüp Faaliyet Klasörünüze dosyalamalısınız.

e) Faaliyet bitiminden 20 gün içinde raporların İl Temsilciliğine ve Federasyona ulaşmaması durumunda bu faaliyetin yapılmamış sayılacağını unutmamalısınız.

KULÜP BRANŞ TESCİLİ İÇİN GEREKEN BELGELER? 
————————————————————————————————

a) Dernek Tüzüğü

b) Yönetimi kurulu kararı (İzcilik branşında Türkiye İzcilik Federasyonuna branş tescili yaptırılmasına karar verilmiştir).

c) Kulüp önderi sertifika fotokopisi

d) Kulüp bilgi formu (Form 17)

e) Taahhütname

f) Kulüp arması

g) Tescil bedeli makbuzu (100 ytl)

h) Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne kulüp tescili olduğuna dair bir belge

[/one_half_last]